Valmistu ravimitega reisimiseks
1. Enne reisi kontrolli, kas Sinu ravimid on sihtriigis lubatud või vajad nende kaasavõtmiseks luba.
Mõnel juhul peab ravimite kaasavõtmiseks küsima eraldi loa välisriigilt või deklareerima ravimid enne reisile minekut. Seepärast on oluline tutvuda riigi tollireeglitega (info leiad nt riigi saatkonna, kohaliku ravimi- või tolliameti veebilehelt. Abiks on ka veebileht Reisi Targalt või reisibüroo, kelle kaudu reis ostetakse).
Mõnikord võib vaja minna hoopis Ravimiameti luba (vt Käsimüügiravimid ja Loomaravimid) või Schengeni tunnistust apteegist (vt Narkootilised ja psühhotroopsed ravimid). Retsepti koopia saad vajadusel ise printida (vt Retseptiravimid ning Narkootilised ja psühhotroopsed ravimid).
2. Reisile minnes paki ravimid käsipagasisse või kaasaskantavasse kotti.
Kui hoiad ravimeid käsipagasis või kaasaskantavas kotis, saad olla kindel, et need on alati käepärast ning jõuavad Sinuga koos sihtkohta. Lisaks saad kaasaskantava pagasi puhul kergemini jälgida, et ravimid oleksid hoitud õigetel tingimustel ja need ei kaotaks oma toimet.
3. Reisi ajal hoia ravimeid originaalpakendis.
Reisides hoia ravimeid originaalpakendis, sest pakend kaitseb ravimeid kahjustuste, niiskuse ning valguse eest, mis kõik mõjutavad ravimi toimet. Kuna originaalpakendil oleval sildil on kirjas ravimi nimi, koostis, annus ja tootja, siis näitab pakend ka seda, et ravim on ehtne. Nii ei teki ka tollitöötajal küsimusi või kahtlusi, mis ravimitega on tegemist.
4. Reisil olles:
- järgi raviskeemi ka ajavööndite muutumisel!
- säilita ravimeid õigesti! Ravimi infolehe leiad ravimi pakendist või ravimiregistrist.
- hoia ravimid lastele ja loomadele kättesaamatus kohas!
Millised ravimeid, kui palju ja kuidas võib reisile kaasa võtta?
Käsimüügiravimid
Käsimüügiravimeid võib reisile kaasa võtta:
- kuni 10 erineva nimetusega ravimit;
- igat ravimit maksimaalselt 5 pakendit.
Reisile kaasavõetavate käsimüügiravimite pakendite suurus võib olla kuni:
- 200 tabletti või kapslit
- 500 g pulbrit lahuse valmistamiseks
- 500 ml suukaudset või infusioonilahust
- 30 ampulli või viaali süstitavat ravimit
- 200 ml/200 g välispidist ravimit
- 200 annust inhaleeritavat (st sissehingatavat) ravimit
- 10 ravimplaastrit
- 50 g homöopaatilisi graanuleid
- 100 g drooge.
Apteegis patsiendi jaoks personaalselt pakendatud ravimitel on ühe pakendi suuruseks kuni kahe kuu ravimeid sisaldav pakend.
Kui kogused ja pakendi suurused jäävad toodu piiresse, siis paki ravimid neid originaalpakendist välja võtmata käsipagasisse.
Kui pead reisile kaasa võtma suuremas pakendis või suuremas koguses käsimüügiravimeid, tuleb selleks eelnevalt taotleda Ravimiametilt luba!
Ravimiameti luba ravimitega reisimiseks saavad taotleda kõik isikud olenemata elukohast. Ravimiamet väljastab loa viie tööpäeva jooksul nõuetekohase taotluse saamisest meditsiiniliselt põhjendatud kogustes.
- Täida taotlus (laadige vorm alla või küsige väljaprinditud vorm apteegist);
- Allkirjasta taotlus digitaalselt või prindi see välja ja allkirjasta käsitsi;
- Saada taotlus Ravimiametile, kas:
- e-postiga aadressil [email protected]
- postiga aadressile Ravimiamet, Nooruse 1, 50411 Tartu.
Ravimiamet kontrollib taotlust läbi vaadates meditsiinilist põhjendust käsimüügiravimi suuremas pakendis või koguses reisile kaasa võtmiseks. Kui meditsiiniline vajadus on olemas, siis antakse luba viie tööpäeva jooksul ja saadetakse postiga/e-postiga.
Taotluse vormi saad alla laadida siit:
Retseptiravimid
Retseptiravimeid võib reisile kaasa võtta arsti poolt välja kirjutatud koguses. Erandiks on narkootilised ja psühhotroopsed ravimid, millega reisitakse Schengeni alas (vt selle kohta allpool eraldi peatükis).
Retseptiravimitega koos tuleb kaasa võtta elektroonilise retsepti elektrooniline kuva või väljatrükk*, paberretsepti koopia või arsti teatis ravimite vajaduse kohta (viimast on vaja eelkõige siis, kui ravim ei ole välja ostetud Eesti apteegist ja patsiendil ei ole alles ka retsepti koopiat).
*Elektroonilise retsepti saab välja printida, kui logid sisse veebilehele www.terviseportaal.ee ja otsid sealt üles oma väljaostetud retseptid.
Narkootilised ja psühhotroopsed ravimid
Narkootiliste ja psühhotroopsete ravimitega reisides kehtivad erinevad nõuded vastavalt sellele, kas reisida Schengeni riikides või väljaspool Schengeni ala.
Nimekirja Eesti narkootilistest ja psühhotroopsetest ravimitest leiab SIIT.
Kui Sa ei ole kindel, kas ravim, mida tarvitad, on narkootiline või psühhotroopne, küsi nõu oma arstilt, apteekrilt või Ravimiametist (nt antidepressandid ei ole narkootilised ega psühhotroopsed ravimid, küll aga on seda osad tugevad valuvaigistid ja uinutid).
Reisides Schengeni alas
Reisides Schengeni riiki koos narkootiliste ja psühhotroopsete ravimitega, vajate Schengeni tunnistust, sõltumata kaasavõetavast ravimi kogusest. Luba on vaja ka juhul, kui reisi jooksul vaid läbitakse Schengeni riiki või sellise riigi lennujaama!
Schengeni tunnistuse alusel on lubatud ravimeid kaasa võtta kõige rohkem 30-päevaseks raviks vaja minevas kogus.
Schengeni tunnistuse saab taotleda igast apteegist, tasudes 5 eurot.
Schengeni tunnistust saavad taotleda vaid Eestis püsivat elukohta omavad inimesed (sõltumata kodakondsusest).
Kui ostate narkootilise või psühhotroopse ravimi Schengeni riigis reisil olles, siis saate sellega koju tagasi tulla Schengeni tunnistuseta, kuid Teil peab kaasas olema välisriigi arsti kirjutatud retsepti koopia ja välisriigi apteegist ravimi ostmist kinnitav kviitung.
- nimi, isikukood või selle puudumisel sünniaeg ning kontaktandmed (aadress ja telefon);
- andmed reisi lähte- ja sihtriigi ning reisi kestvuse kohta;
- kaasavõetavate narkootiliste ja psühhotroopsete ravimite andmed: ravimi nimetus, toimeainete sisaldus, ravimvorm, pakendi suurus ja kaasa võetavate pakendite koguarv.
Kui kaasavõetav ravim ei ole ostetud Eestis väljakirjutatud retsepti alusel Eesti apteegist, siis lisaks:
- arsti teatis ravimi vajaduse kohta ja ravimi ostmist kinnitav kviitung või arsti teatis patsiendile ravimi andmise kohta.
Apteeker annab Schengeni tunnistuse, kui:
- reisitakse Schengeni riikides või läbitakse neid reisi jooksul ja soovite reisile kaasa võtta endal olemas oleva ravimi, mis Eestis on narkootiline või psühhotroopne (mujale reisides ei ole Schengeni tunnistus sobiv ega asenda seal vajalikku retsepti koopiat, arsti teatist ega muid teises riigis küsitavaid lube);
- kaasavõetav ravim on reisile minevale inimesele endale välja kirjutatud või on arsti teatis, mis kinnitab, et inimene vajab ravis neid ravimeid;
- kaasavõetav ravim on apteegist ostetud või muul moel seaduslikult, nt raviarstilt saadud ja selle kohta on esitatud arsti teatis;
- kaasavõetava ravimi kogus vastab kuni 30-päevaseks raviks vajaminevale kogusele (suuremat kogust ei saa kaasa võtta, st pikema reisi puhul tuleb reisil olles käia arsti vastuvõtul ja kohalikus apteegis ravimivaru täiendada);
- inimesel on sõltumata tema kodakondsusest Eestis püsiv elukoht.
MEELESPEA:
- Schengeni tunnistus antakse iga kaasa võetava narkootilise või psühhotroopse ravimi puhul eraldi, st ühele tunnistusele ei saa kanda mitut erinevat ravimit. Iga tunnistuse andmise eest võib apteek võtta tasu 5 eurot.
- Schengeni tunnistus on isikupõhine, st sellele on märgitud ravimit kasutava patsiendi nimi ja sellega saab ravimid reisile kaasa võtta vaid patsient ise, mitte nt tema pereliige. Küll aga võib lähedane tulla Schengeni tunnistust apteegist küsima, kui patsient on teda selleks volitanud.
- Schengeni tunnistuse andmise kuupäevaks märgitakse reisi alguse kuupäev ja tunnistus kehtib maksimaalselt 30 päeva. Reisile saab kaasa võtta oma narkootilisi ja psühhotroopseid ravimeid kuni ühe kuu ravivajadusele vastavas koguses (originaalpakendist välja võtmata!).
- Pikema reisi puhul on vaja reisil olles arsti juures käia ja kohalikust apteegist ravimeid juurde osta.
Reisides väljaspool Schengeni ala
Reisides narkootiliste või psühhotroopsete ravimitega väljaspool Schengeni ala võid ravimeid kaasa võtta sulle välja kirjutatud ja väljastatud koguses.
Lisaks peab patsiendil kaasas olema elektroonilise retsepti elektrooniline kuva või väljatrükk* paberretsepti koopia või arsti teatis ravimite vajaduse kohta (viimast on vaja eelkõige siis, kui ravim ei ole välja ostetud Eesti apteegist ja patsiendil ei ole alles ka retsepti koopiat).
*Elektroonilise retsepti saab välja printida, kui logid sisse veebilehele www.terviseportaal.ee ja otsid sealt üles oma väljaostetud retseptid.
Reisides narkootiliste ja/või psühhotroopsete ravimitega väljaspool Schengeni ala on oluline tutvuda ka sihtriigi ja lävitavate riikide nõuetega ravimitega reisimisele. Võib tulla ette, et on vajalik ka sihtriigi poolne loa taotlemine narkootiliste ja psühhotroopsete ravimitega reisimisel.
Loomaravimid
Reisil kaasas oleva looma raviks võib reisile kaasa võtta loomale mõeldud käsimüügiravimeid:
- kuni 5 erineva nimetusega ravimit;
- iga ravimit kuni 3 pakendit.
Maksimaalsed ravimi pakendi suurused on samad nagu inimeste ravimitel (vt Käsimüügiravimid)
Kui loomal kasutatava käsimüügiravimi pakend ületab lubatud pakendi suurust või arsti ettekirjutusel on vaja suuremas koguses käsimüügiravimeid kaasa võtta, tuleb Ravimiametilt taotleda luba nende käsimüügiravimite kaasa võtmiseks (vt Kuidas taotleda Ravimiametilt luba suuremas koguses või pakendis käsimüügiravimite kaasa võtmiseks?).
Loomale mõeldud retseptiravimeid võib kaasa võtta loomale väljakirjutatud koguses ja ravimitega tuleb kaasa võtta ka veterinaararsti teatis ravimite vajaduse kohta või paberretsepti koopia. Eraldi nõudeid loomadele mõeldud narkootilistele ja psühhotroopsetele ravimitele ei ole.
Vajad reisil olles uut ravimit?
- Leia lähim apteek! Vaid apteegist ostetud ravimi puhul saad olla kindel, et see on kvaliteetne ja ohutu!
- Osades riikides saad retseptiravimeid osta ka Eesti paberretsepti alusel või kasutades piiriülest digiretsepti. Piiriülese digiretsepti kohta saad lähemalt lugeda SIIT ja riikide nimekirja, kus saab kasutada piiriülest digiretsepti, leiab SIIT.
- Kui Eesti (digi)retsepti kasutada ei saa või välisriigi apteegis ei ole Sulle välja kirjutatud ravimit, siis võta uue ravimi saamiseks ühendust kohaliku arstiga!
- Terviseseisundi halvenemisel pöördu viivitamatult kohaliku arsti või erakorralise meditsiini abi poole!
В путешествие с лекарствами
При провозе лекарств через Эстонию может потребоваться разрешение Департамента лекарственных средств, Шенгенский сертификат или копия рецепта/справки от врача.
ЛЕКАРСТВА, ОТПУСКАЕМЫЕ БЕЗ РЕЦЕПТА ВРАЧА
Без специального разрешения Департамента лекарственных средств разрешается брать с собой для личного пользования
- не более десяти (10) наименований различных лечебных препаратов;
- не более пяти (5) розничных упаковок каждого препарата.
- Допустимые размеры розничных упаковок в поездку составляют до:
- 200 таблеток или капсул
- 500 г порошка, применяемого для приготовления раствора
- 500 мл инфузионного раствора или раствора, принимаемого орально
- 30 ампул или флаконов для инъекционных лекарственных форм
- 200 мл или 200 г препарата для наружного применения
- 200 доз ингаляционного препарата
- 10 единиц лечебных пластырей
- 50 г гомеопатических гранул
- 100 г лекарственных растений
Если размер упаковки препарата превышает разрешенный объём, необходимо подать заявление в Департамент лекарственных средств на получение соответствуюшего разрешения!
КАК ПОДАТЬ ЗАЯВКУ НА ПОЛУЧЕНИЕ РАЗРЕШЕНИЯ?
Все лица, вне зависимости от их места жительства, могут подать заявку в Департамент лекарственных средств на получение разрешения на проезд с лекарствами.
Департамент лекарственных средств выдает разрешение на личное использование безрецептурных препаратов для поездок в обоснованных с медицинской точки зрения количествах в течение пяти (5) рабочих дней с момента получения соответствующего заявления.
Департамент лекарственных средств отправляет соответствующее разрешение по адресу, указанному в заявлении.
Заполните бланк (скачайте бланк заявления или попросите у своего врача/аптекаря распечатанный вариант );
Подпишите заявление дигитально или распечатайте его и подпишите от руки;
Отправить заявление в Департамент лекарственных средств можно:
по электронной почте: [email protected]
по почте на адрес Департамента: Ноорусе 1, 50411 Тарту.
ЛЕКАРСТВА, ОТПУСКАЕМЫЕ ПО РЕЦЕПТУ ВРАЧА
Лекарственные препараты, отпускаемые по рецепту, можно брать в поездку в количестве, назначенном пациенту врачом.
При провозе рецептурных препаратов необходимо также иметь при себе подтверждение от врача о назначении данного препарата или копию бумажного рецепта, либо электронное отображение или распечатку электронного рецепта.
ВЕТЕРИНАРНЫЕ ПРЕПАРАТЫ
Разрешено путешествовать с ветеринарными препаратами, если они предназначены для нужд животных, которые находятся вместе с пассажиром.
Для нужд животных, которые находятся вместе с пассажиром, можно взять с собой лекарственных средств в количестве:
- не более пяти (5) наименований различных препаратов;
- не более трёх (3) розничных упаковок каждого препарата.
В случае рецептурных препаратов для животных необходимо также иметь при себе справку от ветеринарного врача о назначении данных препаратов или копию бумажного рецепта.
НАРКОТИЧЕСКИЕ И ПСИХОТРОПНЫЕ ПРЕПАРАТЫ
Если вы не уверены, является ли лекарство, которое вы принимаете, наркотическим или психотропным, обратитесь за советом к своему лечащему врачу, аптекарю или в Департамент лекарственных средств (например, антидепрессанты не являются ни наркотическими, ни психотропными лекарствами). Перечень наркотических и психотропных веществ и лекарств с их содержанием в Эстонии можно найти здесь.
Путешествуя за границу (за исключением стран Шенгенской зоны) разрешается иметь при себе те наркотические и/или психотропные препараты, которые выписаны пациенту надлежащим образом и в допустимих количествах. При этом у пассажира должно быть подтверждение от врача о назначении ему данных лекарств, копия бумажного рецепта или электронное отображение/распечатка электронного рецепта.
Путешествуя с наркотическими и/или психотропными препаратами за пределы Шенгенской зоны важно ознакомиться с требованиями по перевозу лекарственных средств, предъявляемыми пассажирам в странах их конечных или транзитных пунктов назначения. Может случиться так, что при поездке с наркотическими и психотропными препаратами потребуется оформление дополнительного разрешения в стране назначения.
ШЕНГЕНСКИЙ СЕРТИФИКАТ
Направляясь в государство, входящее в правовое пространство Шенгенской зоны , необходимо иметь при себе Шенгенский сертификат, выданный Департаментом лекарственных средств, вне зависимости от количества лекарств, которые вы берете с собой. На основании Шенгенского сертификата разрешено брать с собой в поездку лекарства в количестве, необходимом максимально для 30-дневного курса лечения.
Государства, входящие в правовое пространство Шенгенской зоны по состоянию на 01.02.2023: Австрия, Бельгия, Эстония, Испания, Голландия, Исландия, Италия, Греция, Литва, Лихтенштейн, Люксембург, Латвия, Мальта, Норвегия, Польша, Португалия, Франция, Швеция, Германия, Словакия, Словения, Финляндия, Швейцария, Дания, Чехия, Венгрия, Хорватия.
Обратите внимание! К государствам, входящим в правовое пространство Шенгенской зоны также относятся острова соответствующих стран, напри мер Канарские острова, принадлежащие Испании. Сертификат также потребуется при транзите через страну Шенгенскоой зоны или аэропорт данной страны.
Подать заявление на получение Шенгенского сертификата могут только лица, имеющие постоянное место жительства в Эстонии.
Cертификат можно запросить в любой аптеке.
ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ВАЖНАЯ ИНФОРМАЦИЯ ДЛЯ ПАЦИЕНТА:
- Лекарство необходимо всегда брать с собой в упаковке производителя, на которой имеется информация о названии лекарства и действующем веществе.
- Дополнительно рекомендуем изучить требования к провозу лекарств, предъявляемые пассажирам в странах их конечных или транзитных пунктов назначения.
- Лекарства, расфасованные персонально лицензированными медицинскими работниками (аптекарями), могут иметь размер розничной упаковки, рассчитанный максимально на 2 месяца приёма.
Viimati uuendatud: 01.09.2024