• English
 • Eesti

Covid-19 vaktsiinid ja teised ravimid

12.10.2021
Printer-friendly version

Müügiloaga Covid-19 vaktsiinid ja ravimid

 

Euroopa Komisjon on andnud välja neljale koroonavaktsiinile tingimustega müügiloa: 

1. Pfizeri ja BioNTechi koostöös arendatud vaktsiin Comirnaty. Euroopa Komisjon andis tingimustega müügiloa 21.12.2020.

 • Comirnaty vaktsiini info vaktsineeritavale | PDF (uuendatud 24.09)
 • Comirnaty ravimi omaduste kokkuvõte (SPC) | PDF (uuendatud 24.09)
 • Comirnaty kohta käivad küsimused ja vastused leitavad SIIT (uuendatud 30.07)

2. Moderna arendatud vaktsiiniga SPIKEVAX. Euroopa Komisjon andis tingimustega müügiloa 06.01.2021.

 • COVID-19 Vaccine SPIKEVAX vaktsiini info vaktsineeritavale | PDF (uuendatud 24.08)
 • COVID-19 Vaccine SPIKEVAX ravimi omaduste kokkuvõte (SPC) | PDF (uuendatud 24.08)
 • COVID-19 Vaccine SPIKEVAX kohta käivad küsimused ja vastused leitavad SIIT

3.  AstraZeneca ja Oxfordi ülikooli koostöös arendatud vaktsiin VAXZEVRIA. Euroopa Komisjon andis tingimustega müügiloa 29.01.2021

 • VAXZEVRIA vaktsiini info vaktsineeritavale | PDF (uuendatud 15.09)
 • VAXZEVRIA ravimi omaduste kokkuvõte (SPC) | PDF (uuendatud 15.09)
 • VAXZEVRIA kohta käivad küsimused ja vastused leitavad SIIT (uuendatud 03.05)
 • VAXZEVRIA kohta korduma kippuvad küsimused leitavad SIIT (16.04)

4.  Janssen-Cilag International N.V. poolt välja töötatud koroonavaktsiin  COVID-19 Vaccine Janssen. Euroopa Komisjon andis tingimustega müügiloa 11.03.2021 
COVID-19 Vaccine Jannsen vaktsiini info vaktsineeritavale | PDF (uuendatud 06.09)
COVID-19 Vaccine Janssen ravimi omaduste kokkuvõte (SPC) | PDF (uuendatud 06.09)
COVID-19 Vaccine Janssen kohta käivad küsimused ja vastused leitavad SIIT (uuendatud 03.05)

 
 
Kõik vaktsiinid võivad põhjustada paikseid reaktsioone ja üldnähte (peavalu, palavik, väsimus jt). Need on mööduvad, ent võivad olla häirivad. Ravimiamet tuletab meelde, et enne vaktsineerimist tuleks tutvuda vaktsiini infolehega, et vaktsineerimisreaktsioonid oleks tuttavad ja ei tuleks üllatusena. Need reaktsioonid on vajadusel leevendatavad valuvaigisti või paikse külma kompressiga. Nähud mööduvad üldjuhul paari päevaga. Palaviku, oksendamise, tasakaaluhäirete vm üldnähtude korral tuleks puhata ja hoiduda järskudest liigutustest. Vererõhu langus järsul püsti tõusmisel võib põhjustada minestamist ja kukkudes võib inimene ennast vigastada.

 

Kogu informatsioon Covid-19 uudistest Ravimiameti kodulehel teemade kaupa on nähtav SIIT!

 

Teatatud kõrvaltoimed

Eestis algas Covid-19 vastu vaktsineerimine 27. detsembril 2020. Sellest kuupäevast alates on ravimiametile teatatud vaktsiinidega võimalikest kõrvaltoimetest 5262 (12.10 seisuga) korral.

 

Euroopa Ravimiametile esitatud müügiloataotlused

Hetkel ei ole Eruoopa Ravimiametile esitatud ühtegi müügiloataotlust.

 

Euroopa Ravimiametis müügiloataotluse kiirendatud hindamisprotseduurides olevad Covid-19 vaktsiinid ja teised ravimid

 

Vaktsiinid

Euroopa Ravimiametis on kiirendatud hindamisprotseduuris viis vaktsiinikandidaati (uuendatud 20.07)

1. CureVac AG välja töötatud vaktsiinikandidaat CvnCoV. Sarnaselt teiste vaktsiinidega valmistab CVnCoV organismi COVID-19 viirusega nakatumise eest kaitsma. CVnCoV sisaldab molekuli nimega informatsiooni-RNA (mRNA), mis sisaldab juhiseid ogavalgu valmistamiseks. mRNA on pakitud väikeste lipiididest koosnevate osakeste sisse (lipiidid on teatud tüüpi rasvamolekulid), sest sel viisil on mRNA liiga kiire lagundamine takistatud. Kui inimene saab vaktsiini, valmistavad osad keharakud mRNA-l oleva info põhjal mõnda aega ogavalku. Inimese immuunsüsteem tunneb valmistatud ogavalgu ära kui kehale võõra ning hakkab tootma selle vastu antikehi ja spetsiifilisi T-rakke, mis hiljem, kui organism viirusega kokku puutub, selle hävitavad. Vaktsiinis olev mRNA lagundatakse organismis pärast vaktsineerimist lühikese aja jooksul.

2. Sputnik V (Gam-COVID-Vac) viib organismi üksnes info haigustekitaja antigeenist ja see info on DNA kujul. Antigeeni peab organism DNA-l oleva geneetilise info põhjal ise valmistama. SARS-CoV-2 viiruse välispinnal asuvad nn ogavalgu molekulid, mis aitavad viirusel peremeesrakkudesse siseneda. See on COVID-19 haiguse vallandumise eeltingimuseks. Sputnik V sisaldabki DNA-d, kus on info koroonaviiruse ogavalgu valmistamiseks.Sputnik V koosneb kahest adenoviiruste perekonda kuuluvast viirusest – Ad26 ja Ad5. Esimene vaktsiiniannus sisaldab Ad26 ja teine annus Ad5 viirustüve. Mõlemad viirustüved sisaldavad DNA kujul infot koroonaviiruse ogavalgu tootmiseks. Kui inimene saab vaktsiini, hakkavad rakud DNAs oleva info põhjal viiruse ogavalku tootma. Inimese organismi jaoks on see valk „võõras“ ja see algatab immuunvastuse – viirusspetsiifiliste antikehade ja immuunrakkude T-lümfotsüütide tekke. Kui inimene hiljem päris viirusega kokku puutub, tunneb immuunsüsteem viiruse ära ja suudab selle kahjutustada, ilma et ise haigestuks. Vaktsiinis kasutatavad adenoviiruse tüved on paljunemisvõimetud ja haigestumist ei põhjusta.

3. Novavaxi välja töötatud vaktsiin NVX-CoV2373 valmistab saranselt teiste vaktsiinidega organismi COVID-19 viirusega nakatumise eest kaitsma. Tegu on valgupõhise vaktsiiniga, milles on laboris valmistatud SARS-CoV-2 ogavalku sisaldavad osakesed. Vaktsiin sisaldab ka adjuvanti, mis on immuunvastuse tugevdamiseks kasutatav ühend. Kui inimene saab vaktsiini, tunneb inimese immuunsüsteem ogavalgu ära kui kehale võõra ning hakkab tootma selle vastu antikehi ja spetsiifilisi T-rakke, mis hiljem, kui organism viirusega kokku puutub, selle hävitavad.

4. Sinovac Life Sciences Co., Ltd. välja töötatud koroonavaktsiin COVID-19 Vaccine (Vero Cell) Inactivated valmistab organismi ette kaitsmaks ennast SARS-CoV-2 viiruse eest. COVID-19 Vaccine (Vero Cell) Inactivated vaktsiin sisaldab inaktiveeritud (surmatud) viirusosakesi, mis ei põhjusta haigestumist. Lisaks sisaldab vaktsiin adjuvanti, mis aitab tekitada tugevama immuunvastuse. Pärast vaktsineerimist algatavad inaktiveeritud viirusosakesed meie organismis immuunvastuse, mille käigus hakatakse viiruse vastu antikehi valmistama. Kui vaktsineeritud inimene hiljem SARS-CoV-2 viirusega kokku puutub, tunneb immuunsüsteem selle ära ning on võimeline meie organismi viiruse eest kaitsma.

5. Sanofi Pasteur’i välja töötatud vaktsiin Vidprevtyn valmistab sarnaselt teiste vaktsiinidega organismi COVID-19 viirusega nakatumise eest kaitsma. Tegu on valgupõhise vaktsiiniga – see sisaldab laboris valmistatud SARS-CoV-2 ogavalku. Vaktsiin sisaldab ka adjuvanti, mis on immuunvastuse tugevdamiseks kasutatav ühend. Kui inimene saab vaktsiini, tunneb inimese immuunsüsteem ogavalgu ära kui kehale võõra ning hakkab tootma selle vastu antikehi ja spetsiifilisi T-rakke, mis hiljem, kui organism viirusega kokku puutub, selle hävitavad. 

 

Teised kiirendatud hindamisprotseduuris olevad ravimid (uuendatud 01.10)

Euroopa Ravimiametis on kiirendatud hindamisprotseduuris neli ravimikandidaati mis on olemuselt kõik monokloonsed antikehad või nende kombinatsioonid. Monokloonne antikeha on teatud tüüpi valk, mis on võimeline kindlaid molekule ära tundma ja nende külge kinnituma. SARS-CoV-2 viiruse vastased monokloonsed antikehad on disainitud ära tundma viiruse koostises olevaid valke, enamasti ogavalku. Kui monokloonne antikeha ogavalgu külge kinnitub, ei ole viirus enam võimeline inimese rakkudesse sisenema ja seetõttu ei saa viirus ka meie organismis paljuneda. 

1. Casirivimab ja imdevimab (Regeneron Pharmaceuticals  ja F. Hoffman-La Roche)

2. Bamlanivimab ja etesevimab (Eli Lilly)

3. Regdanvimab (Celltrion)

4. Sotrovimab (GlaxoSmithKline ja Vir Biotechnology)

 

 • Kogu informatsioon Covid-19 vaktsiinidest, vaktsiini Eestisse jõudmisest ja vaktsineerimisest on leitav siit: www.vaktsineeri.ee Info täieneb jooksevalt.

 

Selgitused ja lisainfo Covid-19 vaktsiinide arendamise kohta

SARS-CoV-2 on viirus, millega ei Eesti ega maailma arstid ole varem kokku puutunud. Viirus on väga nakatamisvõimeline ja sellega võivad, aga ei pruugi kaasneda tõsisemad terviseprobleemid. Ohustatud on peamiselt nõrgema immuunsussüsteemiga ja vanemad inimesed.

 

Miks on COVID-19 vaktsiini kiiresti vaja?

 • COVID-19 vaktsiinid peaksid tekitama organismis immuunvastuse, et ära hoida uue koroonaviiruse SARS-CoV-2 põhjustatud haigust. 
 • COVID-19 võib põhjustada tõsist haigestumist ning surma. Ei ole teada, millised on viiruse pikaajalised mõjud erinevas vanuses inimestele, sh ka muidu tervetele inimestele.
 • COVID-19 pandeemia mõjub laastavalt tervishoiule, sotsiaalsfäärile ja majandusele, seega on haigestumise vältimiseks vaja ohutuid ja tõhusaid vaktsiine. Iseäranis oluline on tervishoiutöötajate ning vanemate inimeste või krooniliste haiguste põdejate kaitsmine. 

Kuidas COVID-19 vaktsiini arendatakse?

 • COVID-19 vaktsiine arendatakse samasuguste nõuete järgi nagu iga teist ravimit. See tähendab, et vaktsiin peab vastama kindlatele kvaliteedi, ohutuse ja tõhususe kriteeriumidele.
 • Nagu kõiki ravimeid, nii testitakse ka COVID-19 ravimeid esmalt laboritingimustes ja katseloomadel, millele järgneb testimine vabatahtlikel inimestel kliiniliste uuringute raames.

Kuidas saab uus vaktsiin Euroopas müügiloa?

 • Kõiki vaktsiine hinnatakse Euroopa Liidus standardite alusel, mis kehtivad kõigile ravimitele. COVID-19 vaktsiinide arendus ning vaktsiini hindamise protseduurid toimuvad palju kiiremini kui tavaolukorras, kuna vajadus vaktsiini järele on suur.
 • Euroopa Ravimiamet (EMA) on vaktsiinikandidaatide kiiremaks hindamiseks moodustanud ekspertide töörühma ja loonud kiirendatud hindamisprotseduuri. Samas ei ole tehtud järeleandmisi hindamiskriteeriumide  (ohutus, kvaliteetsus, efektiivsus) osas ja jälgitakse, et otsuste langetamine oleks teaduslikult usaldusväärne. Müügiloa saamise tingimusi ei leevendata pandeemia tõttu.
 • Kui Euroopa Ravimiametil on teaduslikud andmed, et vaktsiinist saadav kasu on suurem võimalikust riskist, saab Euroopa Komisjon anda vaktsiinile müügiloa tavapärasest kiiremini. Vaktsiin jõuab Eestisse pärast seda, kui Euroopa Komisjon on müügiloa väljastanud.

Et näha joonist suuremalt, klõpsa fotole!

 

Mis on tingimustega müügiluba?

Tingimustega müügiluba antakse välja olukorras, kus ravimi (ka vaktsiin on ravim) järele on tungiv vajadus, kuid ravimi kohta on olemas tavapärasest vähem andmeid. Seda võimaldatakse juhul, kui ravimist saadav kasu või vaktsiini kohene kättesaadavus kaalub üles puudulikest andmetest tulenevad riskid. Kui tingimustega müügiluba on mõnele ravimile antud, peavad firmad varem kehtestatud ajagraafiku alusel jätkama EMA-le käimasolevate või uute uuringute andmete esitamist. Eesmärgiks on kinnitada, et ravimist/vaktsiinist saadav kasu ületab jätkuvalt sellega kaasnevad riskid.

COVID-19 vaktsiini müügiloa saamiseks peab olema teada:

- Kellele on vaktsiin mõeldud;

- Vaktsiini kvaliteet, sh koostisainete puhtus, vaktsiini täpne koostis ja bioloogiline aktiivsus;

- Kõigi tootmisetappide andmed ja kontrollimeetmed, mis tagavad, et vaktsiinipartiid on ühtlase kvaliteediga;

- Vastavus rahvusvahelistele laboritestide, vaktsiinitootmise ja kliiniliste uuringute läbiviimise nõuetele (head laboritavad, kliiniliste uuringute head tavad ning head tootmistavad);

- Mis tüüpi immuunvastuse vaktsiin tekitab;

- Vaktsiini toimed;

- Vaktsineeritutel esinenud kõrvaltoimed, sh näiteks andmed eakate ja rasedate kohta;

- Milliseid andmeid plaanitaks koguda jätku-uuringute käigus pärast müügiloa saamist (pikaajalised ohutuse või immuunsuse andmed);

- Ravimiinfo patsientidele ja meditsiinitöötajatele;

- Kuidas plaanitakse hallata ja jälgida võimalikke ohte, kui vaktsiin on müügile lubatud. Selleks koostatakse riskijuhtimiskava, mis kirjeldab kõiki teadaolevaid ja võimalikke ohtusid, kuidas neid plaanitakse hallata ja jälgida, kui vaktsiin on turule lubatud ning millist infot kavatsetakse koguda jätku-uuringutest.

COVID-19 vaktsiine arendatakse nii juba aastaid kasutusel olnud tehnoloogiatega (tulemuseks komponent-, inaktiveeritud ja nõrgestatud vaktsiinid) kui ka selliste lähenemisviisidega, mille tulemuseks on uudse toimimispõhimõttega vaktsiinid. Nendeks on DNA- ja RNA-vaktsiinid. Organismi viiakse haigustekitaja geneetiline materjal kas DNA või RNA kujul ning selles oleva info põhjal sünteesib organism ise immuunsuse tekkeks vajaliku haigustekitaja osa ehk antigeeni. Reeglina on selleks mõni haigustekitaja valk, SARS-CoV-2 viiruse puhul tema pinnal asuv ogavalk. Olukorda võib piltlikult ette kujutada nii, et kui igapäevaselt vajab organism toitu ja ühe vaktsiini puhul on tegu valmistoidu, siis teise vaktsiini puhul edastatakse organismile retsept ja organism ise suudab retsepti abil toidu valmis teha.

 

Kliinilistes uuringutes kõige kaugemale jõudnud vaktsiinikandidaadid on ravimiamet kokku pannud KOONDTABELISSE.