Covid-19 vaktsiinid

Tänaseks on Euroopa Komisjon heaks kiitnud ja välja andnud kuuele koroonavaktsiinile müügiloa. Need koroonavaktsiinid on Comirnaty, Spikevax, Vaxzevria, Jcovden, Nuvaxovid, Valneva ja Bimervax COVID-19 vaktsiin.

Euroopa Liidus ja Eestis müügiloa saanud SARS-CoV-2 vaktsiinid

1. Pfizeri ja BioNTechi koostöös arendatud vaktsiin Comirnaty. Euroopa Komisjon andis tingimustega müügiloa 21.12.2020.

2. Moderna arendatud vaktsiiniga SPIKEVAX. Euroopa Komisjon andis tingimustega müügiloa 06.01.2021.

3.  Astra Zeneca ja Oxfordi ülikooli koostöös arendatud vaktsiin VAXZEVRIA. Euroopa Komisjon andis tingimustega müügiloa 29.01.2021

4.  Janssen-Cilag International N.V. poolt välja töötatud koroonavaktsiin Jcovden (vaktsiini nimi muudetud 29.04.22). Euroopa Komisjon andis tingimustega müügiloa 11.03.2021 COVID-19 Vaccine Jannsen vaktsiini info vaktsineeritavale: 


Jcovdeni ravimi omaduste kokkuvõte (SPC) | 

Jcovdeni kohta käivad küsimused ja vastused leitavad SIIT (uuendatud 24.01.22)

5.  Novavax'i arendatud koroonavaktsiin Nuvaxovid. Euroopa Komisjon andis tingimustega müügiloa 20.12.2021. 

Nuvaxovid'i vaktsiini info vaktsineeritavale | 

Nuvaxovid'i ravimi omaduste kokkuvõte (SPC) | 

Nuvaxovid'i kohta käivad küsimused ja vastused leitavad SIIT (24.01.22)

Nuvaxovid (tuntud ka nimega NVX-CoV2373). Sarnaselt teistele vaktsiinidele aitab Nuvaxovid valmistada organismi ette kaitseks COVID-19 vastu. Vaktsiin sisaldab laboris valmistatud SARS-CoV-2 pinnal leiduva ogavalgu väikeseid osakesi. Vaktsiinis on ka adjuvant – aine, mille ülesanne on tugevdada vaktsiiniga tekkivat immuunvastust. Vaktsiini süstimise järel saab immuunsüsteem aru, et tegemist on kehale võõra valguga ning hakkab tekitama selle vastu loomulikku kaitset: antikehasid ja T-rakke. Kui vaktsineeritud inimene puutub hiljem kokku SARS-CoV-2 viirusega, tunneb immuunsüsteem viiruse ogavalgu ära ja on valmis seda ründama. Antikehad ja immuunrakud kaitsevad COVID-19 vastu, nad hävitavad viiruse, takistavad  selle tungimist keharakkudesse ja hävitavad ka viirusega nakatunud rakud. 

6. Valneva välja töötatud vaktsiin COVID-19 Vaccine Valneva. Euroopa Komisjon andis müügiloa 24.06.2022.

Valneva ettevõtte välja töötatud COVID-19 Vaccine (inactivated, adjuvanted) Valneva (Valneva COVID-19 vaktsiin) sisaldab inaktiveeritud (surmatud) viirusosakesi ja adjuvanti ning on mõeldud 18–50aastaste inimeste vaktsineerimiseks. Vaktsiinis on kasutatud algset SARS-CoV-2 viirustüve, mis ei ole inaktiveeritud kujul võimeline haigust tekitama. Tegu on kuuenda Euroopa Liidus heaks kiidetud COVID-19 vastase vaktsiiniga.

Valneva vaktsineerimiskuur koosneb kahest süstist, mille vahe on 28 päeva.

7. Bimervax välja töötatud vaktsiin COVID-19 tõhustusvaktsiin. Euroopa Komisjon andis müügiloa 30.03.2023.

Bimervax valmistab keha ette kaitsma end SARS-CoV-2 viiruse eest. Vaktsiin sisaldab viiruse ogavalgu fragmendist (retseptoriga seonduvast osast) kahte erinevat varianti. Neist üks fragment vastab ogavalgu alfa- ja teine beetavariandile. Ogavalk asub COVID-19 haigust põhjustava SARS-CoV-2 viiruse pinnal ja vahendab viiruse rakkudesse sisenemist. Vaktsiin sisaldab ka immuunvastust võimendavat adjuvanti.

Bimervaxi tõhustusannus manustatakse lihase sisse (tavaliselt õlavarde) vähemalt 6 kuud pärast COVID-19 mRNA vaktsiini viimase annuse manustamist.

Kõik vaktsiinid võivad põhjustada paikseid reaktsioone ja üldnähte (peavalu, palavik, väsimus jt). Need on mööduvad, ent võivad olla häirivad. Ravimiamet tuletab meelde, et enne vaktsineerimist tuleks tutvuda vaktsiini infolehega, et vaktsineerimisreaktsioonid oleks tuttavad ja ei tuleks üllatusena. Need reaktsioonid on vajadusel leevendatavad valuvaigisti või paikse külma kompressiga. Nähud mööduvad üldjuhul paari päevaga. Palaviku, oksendamise, tasakaaluhäirete vm üldnähtude korral tuleks puhata ja hoiduda järskudest liigutustest. Vererõhu langus järsul püsti tõusmisel võib põhjustada minestamist ja kukkudes võib inimene ennast vigastada.

Euroopa Ravimiametis müügiloa taotluse kiirendatud eelhindamises olevad COVID-19 vaktsiinid

Euroopa Ravimiametis on eelhindamises kolm vaktsiinikandidaati (uuendatud 23.05.22)

1. Sputnik V (Gam-COVID-Vac) viib organismi üksnes info haigustekitaja antigeenist ja see info on DNA kujul. Antigeeni peab organism DNA-l oleva geneetilise info põhjal ise valmistama. SARS-CoV-2 viiruse välispinnal asuvad nn ogavalgu molekulid, mis aitavad viirusel peremeesrakkudesse siseneda. See on COVID-19 haiguse vallandumise eeltingimuseks. Sputnik V sisaldabki DNA-d, kus on info koroonaviiruse ogavalgu valmistamiseks.Sputnik V koosneb kahest adenoviiruste perekonda kuuluvast viirusest – Ad26 ja Ad5. Esimene vaktsiiniannus sisaldab Ad26 ja teine annus Ad5 viirustüve. Mõlemad viirustüved sisaldavad DNA kujul infot koroonaviiruse ogavalgu tootmiseks. Kui inimene saab vaktsiini, hakkavad rakud DNAs oleva info põhjal viiruse ogavalku tootma. Inimese organismi jaoks on see valk „võõras“ ja see algatab immuunvastuse – viirusspetsiifiliste antikehade ja immuunrakkude T-lümfotsüütide tekke. Kui inimene hiljem päris viirusega kokku puutub, tunneb immuunsüsteem viiruse ära ja suudab selle kahjutustada, ilma et ise haigestuks. Vaktsiinis kasutatavad adenoviiruse tüved on paljunemisvõimetud ja haigestumist ei põhjusta.

2. Sinovac Life Sciences Co., Ltd. välja töötatud koroonavaktsiin COVID-19 Vaccine (Vero Cell) Inactivated valmistab organismi ette kaitsmaks ennast SARS-CoV-2 viiruse eest. COVID-19 Vaccine (Vero Cell) Inactivated vaktsiin sisaldab inaktiveeritud (surmatud) viirusosakesi, mis ei põhjusta haigestumist. Lisaks sisaldab vaktsiin adjuvanti, mis aitab tekitada tugevama immuunvastuse. Pärast vaktsineerimist algatavad inaktiveeritud viirusosakesed meie organismis immuunvastuse, mille käigus hakatakse viiruse vastu antikehi valmistama. Kui vaktsineeritud inimene hiljem SARS-CoV-2 viirusega kokku puutub, tunneb immuunsüsteem selle ära ning on võimeline meie organismi viiruse eest kaitsma.

Euroopa Ravimiametile müügiloa taotluse esitanud COVID-19 vaktsiinid

Müügiloa taotluse on esitanud kaks vaktsiinikandidaati (uuendatud 19.08.22)

  • Sanofi Pasteur’i välja töötatud vaktsiin Vidprevtyn valmistab sarnaselt teiste vaktsiinidega organismi COVID-19 viirusega nakatumise eest kaitsma. Tegu on valgupõhise vaktsiiniga – see sisaldab laboris valmistatud SARS-CoV-2 ogavalku. Vaktsiin sisaldab ka adjuvanti, mis on immuunvastuse tugevdamiseks kasutatav ühend. Kui inimene saab vaktsiini, tunneb inimese immuunsüsteem ogavalgu ära kui kehale võõra ning hakkab tootma selle vastu antikehi ja spetsiifilisi T-rakke, mis hiljem, kui organism viirusega kokku puutub, selle hävitavad. 
  • SK Chemicals GmbH välja töötatud vaktsiin Skycovion valmistab sarnaselt teiste vaktsiinidega organismi COVID-19 viirusega nakatumise eest kaitsma. Vaktsiin sisaldab laboris valmistatud SARS-CoV-2 pinnal leiduva ogavalgu väikeseid osakesi. Vaktsiinis on ka adjuvant – aine, mille ülesanne on tugevdada vaktsiiniga tekkivat immuunvastust. Vaktsiini süstimise järel saab immuunsüsteem aru, et tegemist on kehale võõra valguga ning hakkab tekitama selle vastu loomulikku kaitset: antikehasid ja T-rakke. Kui vaktsineeritud inimene puutub hiljem kokku SARS-CoV-2 viirusega, tunneb immuunsüsteem viiruse ogavalgu ära ja on valmis seda ründama. Antikehad ja immuunrakud kaitsevad COVID-19 vastu, nad hävitavad viiruse, takistavad  selle tungimist keharakkudesse ja hävitavad ka viirusega nakatunud rakud.

Kogu informatsioon Covid-19 vaktsiinidest, vaktsiini Eestisse jõudmisest ja vaktsineerimisest on leitav siit: www.vaktsineeri.ee. Info täieneb jooksevalt.

Kliinilistes uuringutes kõige kaugemale jõudnud vaktsiinikandidaadid on ravimiamet kokku pannud koondtabelisse: 

COVID-19 kohandatud vaktsiinid

Müügiloaga:

1. Comirnaty Original/Omicron BA.1 (müügiloa saanud 01.09.22). Loe rohkem siit.

Vaktsiini info vaktsineeritavale: 

Ravimi omaduste kokkuvõte:  

2. Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 (müügiloa saanud 01.09.22). Loe rohkem siit.

Vaktsiini info vaktsineeritavale:

Ravimi omaduste kokkuvõte:

 3. Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 vaktsiin (12.09.22). Loe rohkem siit.

Vaktsiini info vaktsineeritavale:

Ravimi omaduste kokkuvõte:

 

Müügiloa taotluse esitanud või kiirendatud hindamisprotseduuris

Müügiloa taotluse ESITANUD JA HINDAMISEL:
  • COVID-19 kohandatud vaktsiin Spikevax - SARS-CoV-2 ja Omicron BA4.5. Müügiloa taotlus esitatud Euroopa Ravimiametile hindamiseks 26.09.2022
kiirendatud hindamisprotseduuris ehk rolling review:

1. Euroopa Ravimiamet alustas kiirendatud hindamist Comirnaty kohandatud versiooni osas (esialgne tüvi + Omikron 4-5) lastele vanuses 5-11 eluaastat. Kiirendatud hindamist alustati 3.10.22.

Viimati uuendatud: 05.04.2023