• English
  • Eesti
UudisedUudised

Ravimiameti teavituskampaania: aitame avada koroona-luku!

14.06.2021
Printer-friendly version

Tänasest algab kuu aega kestev Ravimiameti teavituskampaania "aitame avada koroona-luku!". Teavituskampaania keskendub vaktsineerimisele ja pärast vaktsineerimist võimalikele kõrvaltoimetele.

Poolteist aastat kestnud ülemaailmses pandeemias on vaktsiinid hetkel ainsad päästerõngad, mis aitavad meil tavalise elu juurde naasta. On rõõm, et Eestis on üle 500 000 inimese end juba vähemalt ühe doosiga vaktsineerida lasknud. Ravimiameti seisukohalt on oluline eelkõige ennast ja oma läheasi pärast vaktsineerimist jälgida.

"Tänaseks hetkeks on tehtud vaktsiinidest Ravimiametile teatatud 0,3% kõrvaltoimeid kas siis läbi arsti või on vaktsineeritud teinud seda ise. Nagu kliinilised uuringud on nende nelja kasutusel oleva vaktsiini puhul näidanud, ongi kõige sagedasemad kõrvaltoimed süstekohavalu, palavik, lihas-ja luuvalu ning väsimus," ütleb Ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius. Laiuse sõnul on kõige olulisem kõrvaltoimete ilmnemisel anda kehale puhkust ja rahu vaktsiiniga reageerimisel. "2-3 päeva võivad kõrvaltoimed ilmneda, kuid peaksid seejärel taanduma. Kui häirivad kõrvaltoimed püsivad ka pärast kolme päeva möödumist, tasuks kindlasti ühendust võtta oma arstiga."

Kõik arstile edastatud ja ka inimeste enda saadetud kõrvaltoimed jõuavad Ravimiametisse, kes need üle vaatab ja seejärel ühtsesse Euroopa Ravimiameti kõrvaltoimete andmebaasi saadab. Kui mõni kõrvaltoime, mis pole kliinilistes uuringutes välja tulnud, on korduva mustriga üle Euroopa, lisatakse kõrvaltoime pakendi infolehte.

"Häirivatest ja tõsistest kõrvaltoimetest teatamine on oluline, sest just niiviisi saame muuta ravimid ja vaktsiinid inimestele veelgi ohutumaks," sõnab Laius.

Kõrvaltoimetest Ravimiameti kodulehel saab teavitada siin: https://www.ravimiamet.ee/ravimi-korvaltoime-teatis

Info vaktsineeritavale ja pakendi infolehed nelja Eestis kasutusel oleva vaktsiini kohta leitavad siit: https://www.ravimiamet.ee/covid-19-vaktsiinid-ja-teised-ravimid