• English
 • Eesti
UudisedUudised

KKK – Covid-19 ja apteegid

18.05.2020
Printer-friendly version

Koostatud Terviseameti juhendite ja professor Irja Lutsari seisukohtade toel. Covid-19 kriisi lahendamisel on Eestis juhtiv asutus Terviseamet.

Täiendame jooksvalt!

 

STANDARDKAITSE NII APTEEKRILE KUI KLIENDILE:

• Kätehügieen • Isikukaitsevahendid • Seadmete puhastamine, desinfitseerimine, steriliseerimine • Keskkonna puhastamine• Jäätmekäitlus

                           

Kuidas kaitsta apteekreid?

Tööandja peab korraldama töötajate kaitse. Apteegis tuleb järgida standardseid ettevaatusabinõusid. Viirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomuslikud sümptomid, eelkõige köha.

Apteeker peab hoidma klientidega distantsi >1-1,5 m; köhivate ja aevastavate inimestega vähemalt 2 m.

Võimalusel kasutada kaitsekindaid. Sümptomaatilise haigega lähikokkupuutel (nt 1m kaugusel ja kestvusega vähemalt 15 min) on soovitatav kasutada vastava kaitseefektiivsusega (FFP3) respiraatoreid. Respiraatori puudumisel võib kasutada (kirurgilist) kaitsemaski, kuid tuleb arvestada, et kui mask on muutunud niiskeks, siis kaitseefektiivsus langeb ja see tuleb välja vahetada. Maskide tellimine riigi poolt on mitmete riikidega ühishankes. Terviseamet eraldas Eesti apteekidele maske, mis viiakse kõikidesse apteekidese kohale ravimiveo raames. Kohalevedu toimub lähipäevade jooksul.

Korraldada töö ringi nii, et uus töökorraldus kaitseks töötajat:

 • piirake inimeste mitmekaupa sisenemist;
 • piirake riiulite vahel liikumist;
 • tekitage luuk/kaitsev sirm vms ostja ja müüja vahele;
 • sularaha ostu puhul desinfitseerida käsi, puhastada makseaparaadi nuppe;
 • pöörake tähelepanu sageli katsutavate pindade puhastamisele (lett, ukselingid, lülitid, kutsenupud jne).
 • vältige silmade, nina ja suu puudutamist. Haigus võib levida ka siis, kui puudutatakse pisikutega kaetud esemeid ning seejärel oma silmi, nina või suud.
 • tööl tuleb kanda tööriietust, ühekordseid kaitsevahendeid (kirurgiline mask).
 • hoolikalt pesta käsi.

Mida teha, kui apteeki tuleb koroonaviiruse(kahtluse)ga patsient?

  Selgitage apteegikülastajale kätehügieeni nõudeid  ja võimalusel paluge neil käsi enne apteeki sisenemist desinfitseerijaga puhastada. Tuletage kliendile meelde, et aevastades või  köhides tuleks suu ja nina katta pabertaskurätiga, mis hiljem tuleb visata prügikasti. Kui kliendil ei ole salvrätikut, kasutada oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt. Häda korral sobib suu ja nina katmiseks varrukas. Kui apteek on piiranud mitmekaupa sisenemist, tuleks sellega kliendil arvestada. Riiulite vahel liikumine võib olla samuti apteegil endal piiratud, kliendil tuleks suhelda apteekriga ja esita oma soovid talle. Apteegis võivad olla luugid/kaitsvad sirmid ostja ja apteekri vahel, nendest ei tohiks klient ehmuda. Tasumisel võiks klient eelistada pangakaarti. Sellised nõuanded võib panna apteegi uksele, et klient oleks ümberkorraldustest teadlik ja arvestav. 

  Apteegipersonal peab jälgima standardseid ettevaatusabinõusid (kätehügieen ja isikukaitsevahendid otsese kontakti vältimiseks kliendiga vt eelmine punkt). 

  COVID-19 sümptomitega kliendi korral tuleb:

  • Soovitada inimesel jääda 2 nädalaks koju ja kergete sümptomite korral jälgida oma tervist ning sümptomaatiliselt ravida ennast;
  • Terviseseisundi halvenemisel helistada oma perearstile või infoliinile 1220
  • Kriitiliste sümptomite korral (hingamisraskused) kutsuda kiirabi.

  Kui vaatamata eelnevalt toodud ettevaatusabinõudele toimub kontakt koroonaviirusekahtlusega või nakatunuga, tuleb võimalikult kiiresti puhastada töökoht ja muud alad, millega patsient on kokku puutunud. Pärast kliendi lahkumist tuleb kõik ruumis olevad esemed ja ümbrus puhastada ja desinfitseerida.

   Mida kontaktne apteeker peab tegema?

   Kui apteeker ei kasuta kaitsevahendeid ja on kontaktis teadaolevalt COVID-19 haigega, peab ta jääma 2 nädalaks isolatsiooni. Samas võib olla vajalik apteegi ajutine sulgemine, et teostada vajalik puhastus. Igal konkreetsel juhul on soovitatav küsida nõu Terviseametist.

    

   Kuidas kaitsta riskirühma kuuluvat töötajat?

   Nõrgestatud töötajatel (vanemaealised töötajad, krooniliste haigustega töötajad, immuunpuudulikkusega töötajad) tuleks võimaldada tööülesandeid, mis ei kohustaks neid viibima müügisaalis või patsientide vahetus läheduses.

    

   Mida teha, kui haigestub apteeker ja millal võib tervenenud apteeker tagasi tööle tulla?

   Apteeker peab esimeste haigusnähtude ilmnemisel informeerima oma vahetut juhti ja koju pöörduma ning perearstiga ühendust võtma, rasketel juhtudel kiirabiga. Haigestunule selgitatakse ja põhjendatakse isolatsioonivajadust ja isolatsioonirežiimi. Tööle võib naasta täielikul tervenemisel. Haigusnähtude muutumise korral pidada telefoni teel nõu oma perearstiga. Täpsem info: https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/Nakkushaigused/Juhendid/COVID-19/patsiendi_kodune_ravi_covid19_0.pdf

    

   Kas pädevad isikud võivad eriolukorras töötada ka teistes apteekides, et tagada katkematu teenuse osutamine?

   Ravimiamet aktsepteerib (ja ei rakenda meetmeid) pädeva isiku töötamist ka teistes apteekides. Selliseks tegevuseks retseptikeskuse poolt piiranguid pole, oluline on  apteekri olemasolu  terviseameti registris. Teistes apteekides töötamine kehtib erandkorras kuni eriolukorra lõpuni.

    

   Kuhu peab teatama, kui apteekrite haigestumise tõttu peab apteegi sulgema või on lahtiolekuaeg piiratud?

   Sulgemisteade saata Ravimiameti üldmeilile info@ravimiamet.ee. Vajame seda teavet üldise olukorra hindamiseks riigis. Samale aadressile palume teada anda, kui apteek taas avatud on.

   Kaaluda tuleb, kas on võimalik leida asendustöötaja ja võimalusel hoida apteek siiski lahti kasvõi lühemat aega, mõned tunnid päevas. Info lahtioleku aegade kohta tuleb panna apteegiuksele. Aktsepteerime eriolukorra lõppemiseni olukorda, kui apteek on tavapärasest lühemalt avatud (sh linnas). Info lahtioleku aegade kohta tuleb panna apteegiuksele.

    

   Millised on raviminõuanded viiruskahtlusega patsiendile?

   Köha ja palavikku saab leevendada käsimüügiravimitega, lisaks on vajalik piisav puhkus.

   Palaviku alandamine on individuaalne. Üldiselt soovitatakse lapsel ja eakal hakata palavikku alandama, kui temperatuur tõuseb üle 38,5C; kuid palavikukrampide riski tõttu võib see imikutel olla ka erinev. Ravimite annustamisel tuleb lähtuda pakendi infolehes antud soovitustest.

   Paratsetamooli puhul on täiskasvanule lubatud annuseks 1000 mg iga 4 tunni järel (mitte sagedamini) või vastavalt vajadusele ega tohi ületada päevast maksimaalset kogust 4000 mg. Laste paratsetamooli annus sõltub vanusest ja/või kehakaalust. Tuleb jälgida, et ei kasutataks sama toimeainet sisaldavaid erinevaid ravimpreparaate, et mitte ületada paratsetamooli lubatud maksimaalset päevast kogust.

    - 9…11-aastased lapsed -500 mg

    - 6…8-aastased lapsed – 250 mg

   Sisse võtta iga 4...6 tunni järel vastavalt vajadusele. Mitte võtta sagedamini kui 4 tunni järel. Mitte võtta rohkem kui 4 annust 24 tunni jooksul. Maksimaalne ööpäevane annus on 60 mg/kg kohta ööpäevas jagatuna üksikannusteks 10…15mg/kg kohta.

   Alla 6-aastastele lastele tuleb kasutada sobivat ravimvormi. Paratsetamooli soovitatav ööpäevane annus on ligikaudu 60 mg/kg päevas, mis jaotatakse ära 4...6 ööpäevase manustamiskorra vahel, st 15 mg/kg iga 6 tunni järel või 10 mg/kg iga 4 tunni järel.

   Alternatiivina võib soovitada ibuprofeeni, eriti kui patsient ei saa kasutada paratsetamooli (vastunäidustused) või ei talu paratsetamooli. Täiskasvanule üksikannus 400 mg, seejärel vajaduse korral 200 mg või 400 mg mitte sagedamini kui iga 4 tunni järel. Maksimaalne ööpäevane annus palaviku korral ei tohi ületada 1200 mg.

   Lastel ja noorukitel annustatakse ibuprofeeni vastavalt kehakaalule, tavaliselt on üksikannus 7…10 mg/kg kehakaalu kohta ja maksimaalne ööpäevane koguannus 30 mg/kg kehakaalu kohta. Annustamisintervall valitakse vastavalt sümptomitele ja maksimaalsele ööpäevasele koguannusele. See ei tohi olla lühem kui 6 tundi. Soovitatavat maksimaalset ööpäevast annust ei tohi ületada.

   Köha korral soovitada rögalahtisteid, kuid imikutele (alla 2-aastaste) puhul ettevaatusega (raskendatud röga välja köhimine). Väikelastele soovitatakse köha leevendamiseks teisi protseduure (nt auru hingamine, jalavannid, ravimteed, sinepiplaastrid jms). Lisaks on võimalik kasutada (taimseid) köhasiirupeid vastavalt arsti või apteekri soovitustele.

    

   Kas peaks piirama teatud ravimite ostmist?

   Palun suunake inimesi ravimite ratsionaalsele kasutamisele, vähendades inimeste hirme ja soovi ravimeid kokku osta. Mõtlematut varumist tuleks vältida nii retseptiravimite kui käsimüügiravimite osas. Mõtlematu varumine võib ravimitest ilma jätta need inimesed, kes seda haigestumisel päriselt vajavad. Apteeker peab klienti nõustama, et ravimeid hoitaks lastele nähtamatus ja kättesaamatus kohas.

    

   Kuidas väljastada suurte pakenditega paratsetamooli?

   Paratsetamool on esmavaliku ravim palaviku alandamiseks. Sotsiaalministri käskkirja muutmise kohaselt võib alates 09.04.2020 paratsetamooli sisaldavat ravimit apteegist väljastada kuni 30 tabletti ühe ostja kohta. Soovitame suuri pakendeid väiksemateks jaendada või väljastamisel purgist välja lugeda. Pakend tuleb märgistada ja infoleht kaasa anda.

    

   Kuidas saab ravimeid osta olukorras, kus inimene ei saa ise apteeki minna?

   Ravimeid saab kodust väljumata osta internetiapteegist. Eestis tegutseb kaks internetiapteeki, mille kontaktid leiate siit. Internetiapteegist ostetud ravimid toimetatakse teieni kolme tööpäeva jooksul. Internetiapteegist saab ravimeid osta ka teistele pereliikmetele, kes elavad kaugel või keda ei ole praeguses eriolukorras soovitav külastada.

   Abivalmis tuttav või sotsiaaltöötaja saab osta ravimid igast apteegist ning kohale tuua. Retseptiravimite puhul peab ravimi ostjal olema kaasas enda isikut tõendav dokument ning selle inimese isikukood, kellele ravimit ostetakse.

   Apteekidel on õigus toimetada koju kätte samast apteegist ostetud ravimeid, st ravimi ostja ei võta ravimeid kaasa - apteek korraldab ise nende viimise inimesele, kellele need osteti. Kui apteek soovib kojuveo korraldamiseks kasutada kullerteenust, siis on see lubatud. Eelnevalt tuleb hinnata kullerteenusega seotud riske ja kui need on maandatud, saab apteegiteenuse osutaja sõlmida lepingu kullerteenuse osutajaga ravimite kättetoimetamiseks. Võimalus selleks on, aga praegu enamus apteeke sellist teenust ei paku. Internetiapteegist tellitud ravimeid on võimalik koju tellida üle Eesti.

    

   Kuidas ja millega apteegiruume puhastada?

   Kontrollige ventilatsioonisüsteemide töökindlust. Puhastage tavaliste desinfitseerimisvahendite (või seebi ja veega) 2-3 korda päevas suurema kasutusega ruumides olevaid kergestisaastuvaid pindasid ja esemeid, nt ukselingid, käepidemed, käsipuud, valgustuse lülitid, koosolekulaudade pinnad jms. Eemaldage ootealadelt või ühisruumidest (fuajeed, söögiruumid, puhkealad jms) ajakirjad, paberid jm lehitsemiseks/kasutamiseks mõeldud materjal. Puhastage regulaarselt kontoris, söögi – ja puhkeruumides ühiskasutuses oleva tehnika nuppusid, lüliteid, sangasid jms. Pidev ja piisav kätepesu ja -puhastus (vedelseebiga ja alkoholipõhiste kätepuhastusvahenditega).

   Järgi Terviseameti soovitusi puhastamiseks ja desinfitseerimiseks koroonaviiruse (COVID-19) nakkusohu korral: https://www.terviseamet.ee/et/COVID-19-trukised

    

   Kui kaua viirus keskkonnas püsib?

   On uuring, mis näitab, et õhuvoos ja pindadel püsib viirus 48-72 tundi. Oluline on märkida, et viiruse hulk selle aja jooksul oluliselt langes. Samas tuleb meeles pidada, et viiruse levitajaks on ikka inimene, sest viirus saab paljuneda vaid inimese rakkude olemasolul.

    

   Kas viirusele on olemas ravi?

   Hetkel on üle kogu maailma käimas ulatuslik arendustöö  leidmaks COVID-19 vastu nii vaktsiini kui ka ravimeid. Lisaks uuritakse ka seda, kas COVID-19 ravis võiks kasutada juba mõnda olemasolevat ravimit. Rohkem vaata Ravimiameti uudisest SIIT!

    

    

   Täiendav info:

   https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus

   Patsiendile soovitada:

   https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/Nakkushaigused/Juhendid/COVID-19/patsiendi_kodune_ravi_covid19_0.pdf

   Eakate kaitsmine:

   www.perearstiselts.ee