• English
  • Eesti
UudisedUudised

Euroopa Ravimiamet alustas uue COVID-19 vaktsiini eelhindamist

02.12.2021
Printer-friendly version

Euroopa Ravimiameti (EMA) inimravimite komitee (CHMP) alustas Valneva COVID-19 vaktsiini VLA2001 andmete eelhindamist.

CHMP otsustas eelhindamist alustada laborikatsete ja täiskasvanutel korraldatud kliiniliste uuringute esialgsete tulemuste põhjal.   

Uuringute andmed lubavad oletada, et vaktsiin algatab inimese organismis SARS-CoV-2 vastaste antikehade tootmise ja pakub kaitset koroonahaiguse vastu.

EMA hakkab hindama jooksvalt esitatavaid tulemusi ja otsustab, kas vaktsiinist saadav kasu on suurem kui selle kasutamisega seotud riskid. Eelhindamine kestab seni, kuni on olemas müügiloa taotlemiseks vajalikud andmed.

EMA hindab Valneva vaktsiini andmeid vastavalt tavapärastele Euroopa Liidu tõhususe, ohutuse ja kvaliteedi standarditele. Praegu ei osata prognoosida, kui kaua võib müügiloa taotluse hindamine aega võtta, kuid eelhindamine peaks tavapärast müügiloa andmise protsessi kiirendama.

Kuidas see vaktsiin toimib?

Eeldatakse et Valneva vaktsiin aitab organismil valmistuda kaitseks koroonahaigust põhjustava SARS-CoV-2 viiruse vastu. Vaktsiin sisaldab inaktiveeritud (surmatud) viirusosakesi, mis ei põhjusta haigestumist. Vaktsiin sisaldab ka kahte adjuvanti – need on ühendid, mis tugevdavad vaktsiiniga tekkivat immuunvastust.

Vaktsiini süstimise järel saab immuunsüsteem aru, et tegemist on kehale võõra valguga ning hakkab tekitama selle vastu antikehi.

Kui vaktsineeritud inimene puutub hiljem SARS-CoV-2 viirusega kokku, tunneb immuunsüsteem selle ära ning on võimeline meie organismi viiruse eest kaitsma.

Euroopa Ravimiametie teate leiate siit.