• English
  • Eesti
UudisedUudised

Euroopa Ravimiamet alustab ravimikandidaadi molnupiraviir kiirendatud hindamisprotseduuri

25.10.2021
Printer-friendly version

Euroopa Ravimiameti (EMA) inimravimite komitee (CHMP) on alustanud suukaudse viirusvastase ravimi molnupiraviiri (tuntud ka kui MK 4482 või Lagevrio) kiirendatud hindamisprotseduuri. Ravimi on välja töötanud Merck Sharp & Dohme koostöös Ridgeback Biotherapeuticsiga ning see on ette nähtud COVID-19 raviks täiskasvanutel.

CHMP otsus alustada kiirendatud hindamisprotseduuriga kuna eelkliinilistest ja kliinilistest uuringutest saadud tulemusted lubavad eeldada, et ravim võib vähendada viiruse SARS-CoV-2 paljunemist organismis, vältides seeläbi COVID-19 põdevate inimeste sattumist haiglaravile või surma.

Kiirendatud hindamisprotseduur jätkub senikaua, kuni firma on esitanud ametlikuks müügiloa taotluseks piisavalt andmeid.  Andmete hindamisel jälgitakse kõiki olemasolevaid ravimitele kehtestatud kvaliteedistandardeid. Kuigi hindamiseks kuluvat aega pole võimalik ennustada, peaks protsess tänu kiirendatud hindamisprotseduurile olema lühem kui tavaline hindamisprotseduur.

EMA annab teada, kui ravimi kohta on esitatud ametlik müügiloataotlus.

 

Kuidas molnupiraviir toimib?

Molnupiraviir on viirusevastane ravim, mida võetakse suukaudselt. Ravim inhibeerib viiruse RNA polümeraasi tööd, millega takistatakse viiruse geneetilise materjali (RNA) paljundamist ning sellega takistatakse ravimiga viiruse paljunemist organismis.