• English
 • Eesti
  UudisedUudised

  Covid-19 vaktsiinide kõrvaltoimed: esitatud teated Eestis ajavahemikus 21. juuni – 27. juuni

  28.06.2021
  Printer-friendly version

  COVID-19 vaktsiinidoose on Eestis ajavahemikus 27. detsember kuni 28. juuni hommik tehtud 930 895.

  Manustatud vaktsiiniannuste arv

  COVID-19 vaktsiinid

  Comirnaty

  Moderna

  Vaxzevria

  Janssen

  Naine

  531 712

  352 464

  47 344

  123 732

  8 172

  Mees

  398 302

  248 169

  39 964

  97 943

  12 226

  Teadmata

  881

  445

  149

  106

  181

  Kokku

  930 895

  601 078

  87 457

  221 781

  20 579

  Ravimiametile on sellel perioodil COVID-19 vaktsiinidega seoses saadetud 4157 kõrvaltoime teatist (0,4 % vaktsiinidoosidest):

   

  Kõrvaltoime teatiste arv

  COVID-19 vaktsiinid

   

  Comirnaty

  Moderna

  Vaxzevria

   

  Janssen

  Kuni 14.06.2021

  4117

  1372

  177

  2483

  85

  14.06-20.06.2021

  40

  16

  19

  2

  3

  Kokku

  4157

  1388

  196

  2485

  88

   

  Järgnev on kokkuvõte eelmisel nädalal saadetud kõrvaltoimete teatiste kohta, milles kirjeldati vaktsineerimise järgselt tekkinud kaebusi, mis ei pruugi olla vaktsiiniga seotud. See tähendab, et teavet ei tohi tõlgendada selliselt, nagu oleks kõikide nende kaebuste põhjuseks vaktsiin. Üksnes üksikasjalik ja kõikide olemasolevate andmete teaduslik hindamine võimaldab teha järeldusi vaktsiinist saadava kasu ja võimalike riskide kohta. Avaldame need andmed, et kõikidel oleks juurdepääs teabele, mida kasutame COVID-19 vaktsiinide ohutuse hindamisel. Läbipaistvus on Eesti Ravimiameti üks juhtpõhimõtetest.

  Comirnaty vaktsiin

  Eelmisel nädalal saadeti 16 teatist.

  • Ühes teatises kirjeldati näonärvi halvatuse teket vaktsiini 1. annuse süste päeval, reaktsioon kestis 5 päeva. Patsiendil tekkis ka vererõhu tõus, mis vajas ajutist ravi. Patsient paranes.

  Ülejäänud teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone, mis kestsid mõne päeva (üksikutel juhtudel kauem). Lisaks kirjeldati valu rindkeres, köha, nohu, ärevust, „kõrvad lukus“ tunnet, sõrmede turset, silmade valulikkust, nahatundlikkuse suurenemist, tasakaaluhäiret, vererõhu tõusu ja lihasspasme.

  Töövõimetuslehte vajati 2 juhul.

  Spikevaxi (Moderna) vaktsiin

  Eelmisel nädalal saadeti 19 teatist.

  Teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone. Lisaks kirjeldati seljavalu, luuvalu, kõhuvalu, liigesjäikus, silmade valulikkust, nahatundlikkuse suurenemist, köha, hingamisraskust, kurguvalu ja ville kurgulaes, aevastamist,  südamepekslemist, maitsetundlikkuse häiret, ninaverejooksu, ärevust, unetust, üldist sügelust, naha verevalumeid, isutust, pearinglust ja imetaval naisel piimapaisu.

  Töövõimetuslehte vajati 1 juhul.

  Vaxzevria vaktsiin

  Eelmisel nädalal saadeti 2 teatist.

  • Ühel juhul oli tegemist vaktsiini ebaefektiivsusega – täielikult vaktsineeritud patsient, kes kasutab immuunsüsteemi pärssivat ravimit, haigestus kergete nähtudega ligikaudu 2 kuud pärast 2. vaktsiinidoosi saamist.
  • Teises teatises kirjeldati lisaks ravimiteabega kooskõlas olevatele reaktsioonidele ärevust, hammaste plaginat, valu sõrmedes ja raskustunnet käes.

  Jansseni vaktsiin

  Eelmisel nädalal saadeti 3 teatist.

  Teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone. Lisaks kirjeldati ninakinnisust ja uimasust.

  Kuna erinevate vaktsiinide kasutamise puhul on harva teatatud trombotsütopeeniast (vereliistakute vähesusest) ja sellest tingitud veritsustest, tuleks nahaaluste verevalumite võit korduva/kestva veritsuse puhul konsulteerida oma perearstiga, kes võib otsustada teha vajadusel vereanalüüsi.

  Samuti tuleks perearstiga konsulteerida juhul, kui tekivad veenitromboosi tunnused. Nendeks võivad olla ühe jäseme turse, hellus katsumisel, naha punetus ja kuumustunne. Kui veenis tekkinud tromb liigub kopsuarterisse, võib tekkida hingeldus ja õhupuudustunne, rindkerevalu, köha, vahel pearinglus, nõrkus ja minestustunne.

  Kõik vaktsiinid võivad põhjustada paikseid reaktsioone ja üldnähte (peavalu, palavik, väsimus jt). Need on mööduvad, ent võivad olla häirivad. Ravimiamet tuletab meelde, et enne vaktsineerimist tuleks tutvuda vaktsiini infolehega, et vaktsineerimisreaktsioonid oleks tuttavad ja ei tuleks üllatusena.

  Vaata https://www.ravimiamet.ee/covid-19-vaktsiinid-ja-teised-ravimid 

  Need reaktsioonid on vajadusel leevendatavad valuvaigisti või paikse külma kompressiga. Nähud mööduvad üldjuhul paari päevaga.

  Palaviku, oksendamise, tasakaaluhäirete vm üldnähtude korral tuleks puhata ja hoiduda järskudest liigutustest. Vererõhu langus järsul püsti tõusmisel võib põhjustada minestamist ja kukkudes võib inimene ennast vigastada. Samuti suurendavad minestamise ja kukkumise riski kõrge palavik, tasakaaluhäired ja pearinglus. Selliste kõrvaltoimete ilmnemisel tuleks ka autojuhtimisest hoiduda.

  Sihtrühmad, keda kolme COVID-19 vaktsiiniga vaktsineeritakse, on erinevad, mis võib tähendada ka erinevat mõju ja aktiivsust kõrvaltoimetest teatamisel. Eeltoodud numbrite põhjal vaktsiine omavahel võrrelda ei saa.

  * vaktsiini ebaefektiivsus tähendab seda, kui inimene nakatub SARS-COV-2 viirusega pärast vaktsineerimiskuuri lõpetamist:

  • 7 päeva pärast Comirnaty (Pfizer) 2.doosi,
  • 14 päeva pärast COVID-19 Vaccine Moderna (Moderna) 2.doosi,
  • 15 päeva pärast VAXZEVRIA (AstraZeneca) 2.doosi.
  • 14 päeva pärast COVID-19 Vaccine Janssen (Janssen) ühte annust

  Kõrvaltoimetest teatamine

  Kõigist vaktsineerimise järgsetest häirivatest kaebustest tuleks perearstile teada anda. COVID-19 vaktsiinide ohutusprofiili täiendavaks kirjeldamiseks peavad tervishoiutöötajad ametile teatama kõigist süsteemsetest ja tõsistest (sh paiksetest) kõrvaltoimetest, mille puhul peavad seost vaktsiiniga võimalikuks. Kui arst saadab teatise, ei ole vaktsineeritul tarvis teatist saata.

  Vaktsineeritu võib teatada Ravimiametile (www.ravimiamet.ee – teata kõrvaltoimest) ka neist reaktsioonidest ehk kõrvalnähtudest, millel arsti hinnangul seos vaktsiiniga puudub.