• English
  • Eesti
UudisedUudised

COVID-19 Vaccine Janssen: väga harva esinevate trombotsütopeeniaga tromboosijuhtumite hindamine Euroopa ravimiametis jätkub

14.04.2021
Printer-friendly version

Euroopa Ravimiameti (EMA) riskihindamise komitee (PRAC) hindab väga harva esinevate verehüüvete (tromboos) juhtumeid, mis tekkisid Ameerika Ühendriikides pärast Jansseni COVID-19 vaktsiini kasutamist. Ajuveenide/venoossiinuse tromboose esines enamikul juhtudel koos vereliistakute vähesusega (trombotsütopeenia). 

Ameerika Ühendriikide Toidu- ja ravimiamet (FDA) ning haiguste kontrolli ja ennetamise keskus (CDC) soovitasid peatada Jansseni vaktsiini kasutuse põhjusel, et 6,8 miljonist vaktsineeritust oli kuuel 18-48 aastasel naisel tekkinud trombotsütopeeniaga tromboosi sündroom, mis tekkisid 6-13 päeva pärast vaktsineerimist. Janssen teatas, et lükkab ajutiselt vaktsiini kasutuselevõtu Euroopa Liidus edasi, kuni juhtumite uurimine käib.

Vaktsiinile anti Euroopa Liidus müügiluba 11. märtsil 2021, kuid vaktsiini laialdast kasutamist Euroopa Liidus ei ole veel alustatud. Ettevõte on andnud soovituse säilitada juba saadud annuseid kuni PRACi soovitusteni.

EMA uurib kõiki teatatud juhtumeid ja otsustab, kas regulatiivsed meetmed on vajalikud. Otsuseni loodetakse jõuda järgmisel nädalal. Praegu on EMA jätkuvalt seisukohal, et vaktsiini kasu COVID-19 ennetamisel kaalub üles kõrvaltoimete riski.

COVID-19 Vaccine Janssen on adenoviirusvektoril põhinev vaktsiin ning mõeldud COVID-19 haiguse ennetamiseks 18-aastastel ja vanematel inimestel.