• English
  • Eesti
UudisedUudised

COVID-19 raviks on testimisel mitmed toimeained, ühegi vaktsiiniga pole kliinilist uuringut alustatud

05.03.2020
Printer-friendly version

Hetkel on üle kogu maailma käimas ulatuslik arendustöö  leidmaks COVID-19 vastu nii vaktsiini kui ka ravimeid.  Lisaks uuritakse ka seda, kas COVID-19 ravis võiks kasutada juba mõnda olemasolevat ravimit. Hea ülevaade on avaldatud 04.03.2020 SIIN!

Allpool on toodud mõned näited arendamisel olevatest vaktsiinidest ja ravimitest. Hetkel ühtegi vaktsiini kliinilises uuringus ei ole.

VAKTSIINID

1. CEPI väljakuulutatud konkursi raames arendatakse nelja vaktsiini. Võrreldes veebruari algusega on lisandunud üks vaktsiinikandidaat. Kõik kandidaadid on praegu prekliiniliste uuringute faasis, mis tähendab, et vaktsiine testitakse katseloomadel Loe lisaks SIIT. Üks arendajatest alustab mRNA vaktsiini kliiniliste uuringutega aprillis (Modena Therapeutics). Rohkem infot SIIT!

2. Iisraeli uurimisrühm (MIGAL Research Institute) on arendamas suukaudset vaktsiini, mis põhineb varem sama töörühma poolt välja töötatud lindude koroonaviiruse vaktsiinil. COVID-19 jaoks on vaktsiini geneetiliselt muudetud. Töörühm on öelnud, et nad loodavad vaktsiini valmis saada järgmise 8–10 nädalaga ja ohutusandmed koguda 90 päeva jooksul. Kliiniliste uuringutega ei ole veel alustatud, kuid esimesed tulemused prekliinilistest uuringutest näitavad arendaja sõnul häid tulemusi. Rohkem infot SIIT.

RAVIMID

1. Hiinas on antud riiklik heakskiit esimesele COVID-19 vastasele ravimile Favilavir. Tegemist on viirusvastase ravimiga, mida enne heakskiidu saamist katsetati kliinilise uuringu käigus 70 patsiendil.

2. USA-s on alustatud toimeaine remdesivir (Gilead) kliinilise uuringuga. Ravim oli algselt arendatud Ebola viiruse raviks, kuid see ei jõudnud müügiloa saamiseni. Praegu testitakse seda kahes faas III kliinilises uuringus, kus uuritakse tema sobivust COVID-19 raviks. Prognoositakse, et see ravim jõuab müügiloani alles aasta pärast. Rohkem infot SIIT.

3. Ravimiga APN01 (APEIRON Biologics) on Hiinas alustatud kliiniliste uuringute esimese faasiga. Ravim oli eelnevalt välja töötatud SARS viiruse raviks. Kliinilise uuringu käigus selgitatakse välja, kas ravim vähendab viirusosakesi ka COVID-19 puhul.

4. Arendamisel on ravim BX-25 (BIOXYTRAN), mis otseselt ei ole viirusvastane, kuid parandab kehas hapniku transporti. COVID-19 puhul esineb raskesti haigestunutel respiratoorse distressi sündroom, mis tähendab seda, et keha varustatus hapnikuga on pärsitud. Ravimi toimeaine on hapnikku transportivast erütrotsüüdist 5000 korda väiksem ning seetõttu suudab see hapnikku kehas palju efektiivsemalt laiali kanda.

5. Kliiniliste uuringute esimesse faasi on jõudnud viirust neutraliseerivad monoklonaalsed antikehad REGN3048 ja REGN3051 (Regeneron). Esimesse uuringusse kaasatakse 48 inimest. Prekliinilised uuringud näitasid, et ravim neutraliseeris viirust nii veres kui ka kopsudes.

6. Lisaks uuritakse mitmete HIV vastaste ravimite mõju COVID-19 viirusele. Rohkem infot SIIT.