• English
  • Eesti
UudisedUudised

2020. aasta I kvartali ravimistatistika

15.05.2020
Printer-friendly version

Humaanravimid

Inimestel kasutatavate ravimite turumaht suurenes 2020. aasta I kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 21,5%, ulatudes 98,3 miljoni euroni. Võrreldes eelnevate aastatega on selle aasta I kvartali tõus väga järsk. 2017-2019 aastate I kvartali käive on neile eelnenud aastaga võrreldes suurenenud ligikaudu 3-4% jäädes vahemikku 75,6-80,9 miljonit eurot.

Käive suurenes kõikides ravimirühmades, kuid kõige suurem tõus leidis aset kardiovaskulaarsüsteemi ravimite käibes, kus võrreldes eelmise aasta I kvartaliga suurenes käive 31,9% ulatudes 10,1 miljoni euroni. Kõige suurema käibega ravimirühmaks on stabiilselt olnud kasvajavastaste ja immunomoduleerivate ainete rühm, kus käive moodustas 22,6 miljonit eurot ja suurenes samuti märkimisväärselt 25,4%.

Kõige enam kasutatud retseptiravimite toimeained olid I kvartalis ramipriil, rosuvastatiin ja atorvastatiin. Käsimüügiravimitest olid 2020. aasta esimeses kvartalis kõige enam müüdud toimeained atsetüülsalitsüülhape kombinatsioonis magneesiumoksiidiga, sellele järgnesid ibuprofeen ja ksülometasoliin.

Veterinaarravimid

Veterinaarravimite turumaht 2020. aasta esimeses kvartalis – hulgimüüjate poolt veterinaararstidele, veterinaar- ja üldapteekidele ning teistele asutustele väljastatud veterinaarravimite käive – ulatus 4,29 miljoni euroni, mis on 2019. aasta esimese kvartaliga võrreldes 26% enam.

Kõige enam suurenes parasiidivastaste ainete käive – 52%. Varasematel aastatel on parasiidivastaste ainete, sh insektitsiidide käive, oluliselt kasvanud kevadel, kajastudes peamiselt teise kvartali käibes. Võimalik, et käesoleva aasta sooja talve tõttu on aga parasiidivastaste ainete suurem müük alanud sel aastal varem, aasta esimeses kvartalis.

Ka kõigi teiste suurima käibega ravimirühmade käive on võrreldes eelneva aasta sama perioodiga märgatavalt kasvanud: 2020. aasta esimeses kvartalis oli immunoloogiliste ainete käive 23%, infektsioonivastaste ainete käive 12%, seedekulgla ja ainevahetuse ravimite käive 27% ja skeleti-lihassüsteemi ravimite käive 26% suurem kui aasta tagasi.