• English
  • Eesti
UudisedUudised

Ülevaade vaktsiinide kasutamisest veterinaarsel otstarbel aastatel 2006–2018

20.03.2020
Printer-friendly version

Valminud on kokkuvõte vaktsiinide kasutamisest Eestis veterinaarsel otstarbel aastatel 2006–2018.

Ravimiameti andmed põhinevad Eestis tegevusluba omavate ravimite hulgimüüjate kvartaalselt esitatavatel aruannetel ja kajastab veterinaarravimite müüki veterinaararstidele, üld- ja veterinaarapteekidele ning teistele asutustele.

Bakteriaalsed, viirus- ja parasitaarhaigused on veterinaarpraktikas levinud probleem, mida saab leevendada nii loomapidamistingimuste parandamise kui loomade immuniseerimisega. Vaktsineerimine piirab infektsioonhaiguste levikut, sealhulgas ka raskesti ravile alluvate või multiresistentsete haigustekitajate põhjustatud nakkuste levikut. Erinevate riikide kogemused kogu maailmas tõestavad, et vaktsiinide abil saab väga oluliselt vähendada antibiootikumide kasutamist loomadel ning vähendada ravimijääkide jõudmist inimeste toidulauale ja keskkonda.

Immunoloogilised ained on aastatel 2006–2018 olnud koos infektsioonivastaste ainetega suurima käibega veterinaarravimite rühmad, moodustades 2006. aastal vastavalt 37% ja 30% veterinaarravimite turumahust. Kaheteistkümne aastaga on vaktsiinide osakaal veterinaarravimite käibes vähenenud ning vaktsiinide käive aastal 2018 oli samal tasemel, mis aastatel 2006–2008. 2018. aastal moodustas immunoloogiliste ainete käive 20% (2,9 miljonit eurot) ja infektsioonivastaste ainete käive 27% (3,8 miljonit eurot) veterinaarravimite turumahust.

Ülevaade täismahus on leitav siit