• English
  • Eesti
UudisedUudised

Halduskohus otsustas, et apteegis ei ole proviisori või farmatseudi kohalolek apteegiteenuse osutamiseks vajalik

29.12.2017
Printer-friendly version

Ravimiamet kohustas ettekirjutusega tegevusloa omajat tagama Luunja ja Kavastu apteekides lahtioleku aegadel proviisori või farmatseudi kohaleoleku. Tegevusloa omaja otsustas apteegid sulgeda ning kaebas ettekirjutuse kohtusse. Kohus tühistas Ravimiameti ettekirjutuse, kuid nõustus Ravimiametiga, et ettekirjutusega ei pandud tegevusloa omajale kohustust apteeke sulgeda ega keelatud ka videosilla teel nõustamist.

Ravimiamet on jätkuvalt seisukohal, et Ravimiseaduse alusel on apteegiteenust lubatud osutada üksnes proviisoril või farmatseudil ning kui erialatöötajaid apteegis kohapeal ei ole, ei saa apteeki luua ega apteek tegutseda. Samuti ei võimalda ettevõtja loodud nn kaugapteekri lahendus saada apteegist täiemahulist apteegiteenust, sh suspensioonide valmistamine, ravimi jaendamine jne.

Lahenduse kohaselt on patsient sunnitud oma tervisemurega pöörduma erihariduseta klienditeenindaja poole, kelle hinnangust sõltub, kas luuakse kontakt proviisoriga – patsient võib jääda professionaalse abita.

Kohtulahend on oluliselt laiema mõjuga, kuna puudutab apteegiteenuse osutamise põhimõtteid kogu apteegiturul. Põhimõtteliste muudatuste tegemine apteegiteenuse osutamisel eeldab ühtsete reeglite paikapanekut, et apteegiteenuse kvaliteet ei kannataks ning  patsientide ohutus oleks tagatud.